Az akkumulátor a mobiltelefonok lelke. A régi nyomógombos mobiltelefonok megelégedtek, ha hetente egyszer feltöltöttük, akkumulátor cserére csak több éves használat után szorultak.
A mai okos telefonok energia szükséglete többszöröse, mint a régi mobiltelefonokénak. A modern technológiának köszönhető lítium-ionos akkumulátort is – a használattól függően – gyakran kell töltőre tenni. Az akkumulátorok élettartama is véges. Nézzük, meg mit tehetünk azért, hogy minél később kelljen mobiltelefonunkba akkumulátort cserélni.
Nem tűnik fontosnak, pedig a gyártók is azt javasolják, hogy ameddig csak lehet az eredeti, tartozékként kapott táp adaptert használjuk. Ne tartsuk a töltőn a telefont a szükséges időn túl, mert az felmelegedést okoz. Az akkumulátor sokkal gyorsabban merül, ha forró, még akkor is, ha nem használjuk.
A mobiltelefonokban lévő lítium akkumulátorok 300-500 töltési ciklus után 30%-ot veszítenek a kapacitásából, viszont ha 25% merülés után egyből visszatöltjük azt, az akkumulátor akár 2500 ciklust is kibír komoly kapacitáscsökkenés nélkül. Általában azt javasolják a szakemberek, hogy 100 % helyett 80%-ra töltsünk és 30%-os töltöttségig használjuk telefonunkat.
Ha naponta többször kell tölteni telefonunk akkumulátorát, ellenőrizzük le alkalmazásainkat. Keressük meg az akkumulátor „falókat”! Ilyenek a kijelző beállítás, megvilágítás időtartama, csökkentsük a képernyő fényerejét, használjuk az automatikus fényerő beállítást, kapcsoljuk ki az értesítő jelzőfényt. Meghosszabbíthatjuk a mobiltelefon akkumulátor üzemidejét, ha kikapcsoljuk a billentyűzethangot és a rezgést. Ha egyik alkalmazás sem meríti az akkumulátort, akkor el kell gondolkodnunk mobiltelefonunk akkumulátor cseréjén!