Az előző cikkből kiderült, hogy mik voltak a mobiltelefon megalkotásának és gyártásának első lépései, most pedig folytatjuk a sort a 2003-as nagy ugrással, amikor meg megalkották és használatba helyezték a harmadik generációs hálózatot.
Ezt a mérföldkövet a Hong Kongban működő Hutchison Telecommunications lépte meg és az új hálózat, rövid nevén 3G, egy teljesen új kódolási technikával dolgozott, valamint 2 GHz-es frekvencián működött. Emellett új szolgáltatások is együtt jártak a harmadik generációs hálózat használatával, mint például nagy sebességű adatátvitelt tett lehetővé és számos multimédiás szolgáltatás alkalmazása is lehetővé vált általa. Többek között ide sorolható a video telefonálás és videó konferencia, valamint az e-mail küldése és fogadása is. Mindezt hazánkban 2005 óta lehetett élvezni, melyeket a T-mobil és a Pannon hálózatának lehetett megköszönni. Érdekes módon nagyon sikeresnek volt mondható a 3G bevezetése, mégis több felhasználót hozott lázba anno a 2G megjelenése.
Mindezek közben a mobiltelefon gyártó vállalatok is az innovációra fókuszáltak, ezáltal pedig számos új készülék látott napvilágot, melyek a 3G-nek köszönhetően sokkal több mindenre voltak képesek. Számos funkcióval bővül minden mobiltelefon mely egyre nagyobb érdeklődést váltott ki a felhasználókból. Az okos telefonok és az érintő képernyő megjelenésével pedig robbanásszerűen nőttek a mobiltelefon gyártók bevételei és egy teljesen új mobil generáció született meg általuk. A technika fejlődésével pedig az is lehetővé vált, hogy minden gyártó saját operációs rendszert fejlesztett ki készülékeihez, így látott napvilágot a például az iOS és az Android, valamint a Windows Mobile is. Az egyre gyorsabb sebesség és mobiltelefon teljesítmény hatására nem csak a fiatal korosztály képviselői kezdték el élvezni a telefonok nyújtotta lehetőségeket.