Magyarországon három távközlési cég indult az 5G frekvenciák értékesítési tenderén. A Telekom a Telenor és a Vodafone felelt meg a kiírási feltételeknek. Frekvenciasávonként négy külön naptári napon licitálhatnak. Az eredményt október végén, november elején tudhatjuk meg.
Dél-Koreában a mobilszolgáltatók 2018. júniusban jutottak hozzá 5G-s szolgáltatások nyújtására alkalmas frekvenciákhoz. És ez év áprilisban már el is indult a kereskedelmi 5G-szolgáltatás több mint 1,6 millió ügyféllel.
Svájc 54 városában érik el az 5G-s szolgáltatásokat, többek között Zürichben, Bernben, Genfben, Baselben, Lausanne-ban és Luzern-ben is. A tervek szerint 2019. végére a hálózat elérheti az országos lefedettséget.
Kína 2018. végén kezdte el kiosztani a hálózat tesztelésére vonatkozó licenceket a nagyobb szolgáltatóknak, mostanra pedig már több száz állomást telepítettek az ország több városában.
Bejelentették azt is, hogy 2020-tól már is megkezdik a 6G új generációs mobil-adatátviteli technológia kutatási és fejlesztési munkálatait, ami 2030-ban már meg is jelenhet a piacon.
A Deutsche Telekom elindítja az európai 5G-s terveinek megvalósítását. A cég jelenleg hat európai országban folytatja az 5G tesztelését: Ausztriában, Németországban, Görögországban, Magyarországon, Lengyelországban és Hollandiában.
Az ötödik generációs hálózatok kereskedelmi telepítése jelenleg is teljes erővel folyik, világszerte húsz ország harmincöt szolgáltatója indította már el az 5G-t. A technológia 2035-re világszerte 12.3 trillió amerikai dollár értékű termelést generál majd, és a telekommunikációs iparág árbevételének 80 százaléka lesz ehhez köthető.
Amellett, hogy az átlag mobiltelefont használóknak az új technológia számos előnnyel jár, az 5G-s hálózatok elsősorban nem a telefonok miatt épülnek.
Internet of Things (dolgok internete)
IoT olyan eszközök gyűjtőneve, amik más eszközökkel kétirányú kommunikációt folytathatnak. A működés közben keletkező adatokat, információkat képesek más berendezésekhez eljuttatni, és valamilyen technológia segítségével, akár netes adatbázisok, felhőalapú rendszerek révén a világ bármely pontján megosztani.
Az „okos eszközök” kommunikálnak egymással, például a mosógép akkor indul el, amikor az elektromos hálózat terhelésétől függően a legolcsóbb az áram.
Az 5G hálózat lakossági használata is néhány év múlva már mindennapi gyakorlat lesz.